krucyfiks

Krucyfiks

Oratorium – młodzieżowa kaplica w Tychach – została zaprojektowana według wytycznych soborowych jako wnętrze służące zarówno liturgii mszy świętej, jak i różnych nabożeństw i spotkań.

Sztywnym elementem było tylko małe skromne prezbiterium. Reszta wnętrza mogła przybierać różne formy, bo całym umeblowaniem były luźno ustawiane krzesła. Nie było też żadnej dekoracji ścian poza efektami oświetlenia i bardzo uproszczoną drogą krzyżową w formie niedużych krzyżyków, które pochyleniem i miejscem umieszczenia numeru stacji symbolizowały jej treść.

Głównym elementem wystroju był i jest do dzisiaj naturalnej wielkości krucyfiks wykonany w rzadko stosowanej konwencji „Chrystusa Króla”, podkreślającej bardziej zwycięstwo niż cierpienie Krzyża.

Szkoda, że posoborowa reforma liturgii na przestrzeni półwiecza cofnęła się, zamiast się rozwijać. Zaprojektowany i wykonany w surowym drewnie krucyfiks stał tuż przy ołtarzu, przypominając, co się na Nim dzieje, a ramionami łączył Słowo z Eucharystią. Teraz pomalowany i pozłocony oparty o tylną ścianę przypomina bardziej o splendorze, niż Ofierze i naszym w niej uczestnictwie.

 

sakralne_krucyfiks

projekt: Zdzisław Bolanowski, www.bolan.pl, tel.: 606 353 570, e-mail: bolan@bolan.pl

 Możliwość komentowania jest wyłączona.