sypialnia w górskiej chacie

Sypialnia – projekt w górskiej chacie

Sypialnia to wnętrze, w którego projekt inwestor powinien być zaangażowany bardziej niż w projekty innych wnętrz. Projektant musi znać nie tylko jego zdanie na temat aranżacji pokoju sypialnego, ale i uczucia kojarzone z pojęciami zawartymi w tej nazwie – pokój i spanie. Co więcej, musi trafnie odczytać to, co niedopowiedziane i zaprojektować wnętrze, które spełni marzenia – sprawdzi się we wszystkich możliwych sytuacjach. Sypialnia to przestrzeń, która ma być odpowiednim tłem naszych radosnych uniesień lub wyciszenia i relaksu.

Projektowanie sypialni wymaga od architekta wnętrz wyjątkowo dobrego zrozumienia potrzeb przyszłych użytkowników.

Tradycyjnie rozróżniamy sypialnie małżeńskie oraz sypialnie pana i pani, a współcześnie dodatkowo sypialnię dla singla, też z rozróżnieniem na płeć. W każdym wypadku pokój sypialny powinien oferować możliwość odizolowania od innych wnętrz domu/mieszkania. Nawet, jeśli jest to małe nowoczesne mieszkanie bez odrębnego pokoju na sypialnię, projekt powinien przewidywać i umożliwić łatwą zmianę aranżacji wielofunkcyjnego wnętrza w sypialnię.

Prawidłowe usytuowanie sypialni wewnątrz domu to obowiązek architekta, rzadko jest możliwe naprawienie błędów w projekcie domu w trakcie projektowania wnętrz. Powtarzam postulat równoczesnego angażowania architekta i designera wnętrz.

Prawidłowa lokalizacja sypialni to przypominająca zasadę alkowy, części domu niedostępnej dla obcych, rozwiniętą w zgodne ze współczesną kulturą i zamożnością inwestora w luksusowy przybytek prywatności. Powinna mieć w bezpośrednim sąsiedztwie łazienkę, najlepiej dostępną jedynie z sypialni, a także garderobę.

W aranżacji sypialni oprócz wygodnego łóżka, odpowiednio wyposażonego w podręczny sprzęt, a tak usytuowanego, by dobrze się zasypiało i chętnie wstawało, potrzebna jest przestrzeń na toaletkę, telewizor (jeśli takie życzenie) i na poranną gimnastykę, może jeszcze fotel do lektury.

Komfort wnętrza sypialni to nie tylko prawidłowo zaprojektowana przestrzeń, ale jakość sprzętu i rodzaj materiałów. Miękka podłoga tłumi kroki, a razem z innymi tekstyliami poprawia akustykę całego wnętrza. Prawidłowo rozmieszczone i odpowiednie do funkcji miejsca oświetlenie z wyważoną mocą gwarantuje odpowiednią, zmienną według sytuacji atmosferę.

Jak w każdym projekcie trzeba tu pogodzić uniwersalne potrzeby z aktualnymi trendami.

 

W tym przypadku – klasyczna, prosta aranżacja wykorzystująca okno połaciowe do oświetlenia łóżka z góry, od zagłówka.

 

sypialnia_projekt_chata_b

 

projekt: Zdzisław Bolanowski, www.bolan.pl, tel.: 606 353 570, e-mail: bolan@bolan.pl

 Możliwość komentowania jest wyłączona.