Ziemianka

Ten projekt to ukoronowanie wieloletnich studiów architektury ekologicznej, technologii energooszczędnych i socjologii życia w symbiozie z naturalnym otoczeniem. Zdobywaną wiedzę weryfikowałem projektami. Powstawały coraz to nowe projekty domów dostosowanych do różnych warunków terenowych i przeznaczonych dla różnorodnych odbiorców. Raz były to domy przestrzenne, ale skromne, innym razem luksusowo wyposażone rezydencje, a jeszcze innym domy- studia z jedną wielką wielofunkcyjną przestrzenią. W każdym przypadku istotną częścią projektu było otoczenie budynku, w tym jego wtopienie w teren. Szukałem rozwiązań łączących tęsknotę za naturą z wymogami współczesnego stylu życia.

Istotną częścią prac projektowych była kalkulacja ekonomiczna porównująca koszty budowy domu przykrytego ziemią (luksusowej ziemianki) z klasyczną architekturą, równie luksusowym domem parterowym (bungalow). W tych teoretycznych pracach projektowych istotnym problemem było określenie optymalnej odległości od życiodajnej zawodowo aglomeracji miejskiej. Ekonomia nieruchomości ma pewną zasadę, „im dalej tym taniej”. Szukając rozwiązania opracowałem projekty minimalistyczne na popularne wielkości działek osiedlowych. Dom-ziemiankę można wybudować nawet na działce 1500 2000 m2, jeśli spełni ona inne ważne parametry, w tym najważniejszy – ukierunkowanie geograficzne.

Zrealizowany projekt budynku – opisywana tutaj luksusowa ziemianka spełnia optymalnie zakładany we wszystkich poprzednich projektach priorytet funkcjonalności wnętrz i ekologii nad architekturą. Bryła domu została podporządkowana otaczającej przyrodzie. Zarówno kształt domu (choć on wynika z układu wnętrz, będąc ich obudową), jak i jego usytuowanie na działce współgrają z otoczeniem, unikając kontrastu. Dom jest wkomponowany w niewielkie wzniesienie i niewidoczny od północy, bo przykryty ziemią. Zielony dach stanowi dalszy ciąg naturalnego wzgórza. Wysoka elewacja frontowa i usytuowane pod stropem okna doświetlają i ogrzewają wszystkie wnętrza mieszkalne. Czterometrowa pionowa ściana elewacji i poziome, płaskie tarasy są jedynymi elementami kontrastującymi z naturalnym otoczeniem. Łagodząc je, wykończyłem frontową ścianę reliefem -sqraffitem o motywach roślinnych, a samej ścianie i tarasom nadałem organiczne kształty i kolory.

Oświetlenie sztuczne, zarówno wnętrz jak i elewacji oparte jest wyłącznie na diodach LED umieszczonych w podwieszanych sufitach i prostych gzymsach – półkach, razem tworzących bardzo rozrzeźbione wnętrza. Podłogi są pomalowane i ozdobione wtopionymi płytami kamienia z ciętych w plastry, polerowanych otoczaków.

Cały budynek, dobrze izolowany, ogrzewany pompą ciepła z poziomym kolektorem ziemnym i kominkiem o podwyższonej temperaturze spalania oraz z zastosowanym w wentylacji rekuperatorem jest bliski ideałowi domu pasywnego.Możliwość komentowania została wyłączona.

Salon
Kuchnia
Na zewnątrz
Łazienka