Sypialnia

Sypialnia to wnętrze, w którego aranżacji mniej niż gdzie indziej kierujemy się modą. Istotniejsze jest spełnienie potrzeby wygodnego luksusu i indywidualnego gustu. Jest to przestrzeń, która ma być odpowiednim tłem naszych radosnych uniesień, ale i wyciszenia oraz relaksu. W sypialni spędzamy przeciętnie 1/3 naszego życia, i choć większość tego czasu śpimy, to, to jak śpimy jest bardzo ważne, bo chcemy wstać wyspani. Dlatego projektowanie sypialni wymaga od architekta wnętrz wyjątkowo dobrego zrozumienia potrzeb przyszłych użytkowników. Szczera rozmowa prowadząca do zrozumienia obyczajów i indywidualnych upodobań zleceniodawców, ważna przy uzgadnianiu wytycznych projektu wnętrz w ogóle, jest w wypadku sypialni koniecznością. Projektant stara się wcielić w skórę inwestorów, jednocześnie nie zapominając o zawodowej wiedzy i często bardzo potrzebnym przekazaniu wynikających z niej wytycznych organizacji przestrzeni, zapewniającej poczucie luksusu oraz rzeczywistą wygodę i bezpieczeństwo. Sypialnia to przestrzeń w której często poruszamy się w warunkach utrudnionej widoczności i ograniczonej-uśpionej świadomości, zmęczeni z końcem dnia, osłabieni pracą lub chorobą, czy po prostu niewyspani.

Z tej przyczyny bardzo ważna jest organizacja ruchu, ergonomia mebli, jakość materiałów porywających podłogę. szczególne znaczenie ma precyzyjne oświetlenie z wygodnym sterowaniem.

Ważną sprawą w trakcie projektowania sypialni jest też pamięć o dwóch przeciwstawnych funkcjach jakie powinno spełniać to wnętrze – wyciszającą przed zasypianiem i pobudzającą po rannym przebudzeniu. To zadanie powierzamy głównie kolorom ścian i mebli oraz użytkowych i dekoracyjnych tkanin.

Podobnie ma się rzecz z oświetleniem. Powinno być też, wieczorne i ranne, tak słoneczne (tym, z zasady sterować możemy tylko projektując dom od podstaw), jak i sztuczne. Razem kolorystyka i oświetlenie powinno dawać możliwość łatwego sterowania, dostosowania atmosfery wnętrza do zmiennych potrzeb użytkowników.

W skrócie sypialnia powinna pomagać zasnąć wieczorem i budzić się rano, a w każdej porze dnia i nocy być świątynią uczuciowego życia właścicieli.Możliwość komentowania została wyłączona.

Na zewnątrz
Ziemianka
Salon
Sypialnia