Światło

Oświetlenie: Nasz wizualnie odbierany świat to przefiltrowane przez atmosferę i odbite od otaczających nas przedmiotów światło słoneczne. Umiejętnie wpuszczone do wnętrza przez okna, rozprowadzone przy pomocy luster, jasnych powierzchni ścian i mebli buduje nam bryłę i tworzy atmosferę.

Korzystania z dobrodziejstw promieni słonecznych uczymy się, my, ludzkość, od zarania naszej historii, a my, ludzie, od pierwszych dni życia. Wiemy, że Słońce nie jest bogiem, ale wiemy też, że bez jego promieni nie byłoby życia na Ziemi, że jest niewyczerpanym źródłem energii. Uczymy się z tej energii korzystać. Już dzisiaj wykorzystujemy promienie słoneczne nie tylko do oświetlenia wnętrz mieszkalnych i wszystkich innych, w tym produkcyjnych, ale i do ich ogrzania. Współczesny projekt budynku i architektury wnętrz powinien tak kształtować i aranżować wnętrza, by naturalne oświetlenie słoneczne i jego energia cieplna docierały wszędzie, gdzie przebywa człowiek. Oczywiście nie tylko ekologiczna użyteczność światła się liczy. Nie mniej ważna jest funkcja budowania przestrzeni wnętrza poprzez światłocień, a przez wydobycie koloru i faktury atmosfery, odpowiednio – oficjalnej, prywatnej, czy intymnej.

Uzupełnieniem i przedłużeniem funkcji światła słonecznego jest oświetlenie sztuczne. Choć uważane za coś gorszego, ma ten plus, że pozwala sobą precyzyjnie sterować, można je zaprojektować, tworząc dostosowane do potrzeb fizycznych oraz psychicznych przestrzenie wnętrz. Można precyzyjnie i odpowiednio do pory dnia oświetlić drogi komunikacyjne. Miejsca pracy mogą być oświetlone światłem o barwie i mocy odpowiedniej do specyfiki działań. Oświetlenie przestrzeni rekreacyjnej, salon – jadalnia – living room, może być tak bardzo zróżnicowane jak zróżnicowane pełnią funkcje.

Współczesna technologia światła wraz z ogólnym rozwojem elektroniki pozwala zaspokoić każde upodobania estetyczne, nie rezygnując z technicznej jakości oświetlenia. Można użyć gotowych lamp – żyrandoli, lub zbudować „żyrandole” z sufitów podwieszanych, a można oświetlić wnętrze ukrytymi listwami LED, imitując światło słoneczne. W praktyce stosujemy w jednym wnętrzu różne sposoby oświetlenia, najczęściej: rozproszone do oświetlenia całości, listwowe do uwypuklenia bryły i pojedyncze lampy do podświetlenia szczególnie ważnych fragmentów.Możliwość komentowania została wyłączona.

Schody
Kominek
Światło
Kuchnia