Schody

Schody bywają „klatką schodową”, a mogą być wspaniałym meblem – zwornikiem wnętrz i główną ozdobą domu. Bywają utrapieniem i przyczyną wypadków, a mogą zapraszać do korzystania i uczynić to korzystanie przyjemnością.

Projekt schodów to sprawdzian całego projektu wnętrz i świadectwo umiejętności projektanckich architekta.

W budynku wielorodzinnym architektura wymusza projektowanie schodów w przeznaczonym do tego wnętrzu – klatce schodowej. Nie zawsze jest to wystarczająco duża przestrzeń, by można było rozszerzeniem podestów w hole, ciekawymi oknami i oświetleniem zaprojektować ciekawą przestrzeń, wtedy budujemy estetykę schodów konstrukcją, materiałami i jakością detali. Mamy tak wielki wybór możliwości, że nawet klasyczny układ schodów nie musi być nudny.

W praktyce projektanci wnętrz wciąż jeszcze natrafiają na opór zachowawczych architektów i inwestorów budujących nawet schody wewnętrzne z betonu w formie klatki schodowej, odbierając temu elementowi wnętrza jego z natury filigranową formę. Podobnie lekkomyślnie do schodów podchodzą wykonawcy budowlani, nie dbając o precyzję szalunków schodowych i w efekcie powstają niebezpieczne dla użytkowników błędy w wysokości i głębokości stopni.

Dobrze zaprojektowane schody są integralną częścią otaczającego je wnętrza, a często kilku sąsiadujących wnętrz. Muszą gwarantować wygodną komunikację, czyli dojście do pierwszego stopnia, jego kształt i najbliższe otoczenie powinno być wolne od przeszkód, dostatecznie przestrzenne i odpowiednio oświetlone, by korzystanie ze schodów uczynić bezpiecznym i przyjemnym. Z kolei usytuowanie pierwszego stopnia górnego powinno eliminować niebezpieczeństwo przypadkowego a niekontrolowanego postawienia stopy w próżni otworu schodowego. Jest to szczególnie ważne w mieszkaniach, w których sypialnie i łazienki nie znajdują się na tym samym poziomie, co niestety, wciąż się zdarza.

Projektując schody wraz z całością, architekt wnętrz ma możliwość precyzyjnego dopracowania wszystkich parametrów użytkowych i uzyskania schodów bezpiecznych, wygodnych i estetycznych. Mało prawdopodobne jest uzyskanie zbliżonych efektów, gdy schody „leją” budowlańcy według uproszczonego projektu budowlanego lub gdy są montowane z typowych elementów „gotowych schodów”. Tylko równoczesne projektowanie wszystkich elementów wnętrza pozwala utrzymać jedność stylu całości.Możliwość komentowania została wyłączona.

Na zewnątrz
Sakralne
Kuchnia
Sypialnia