Salon

Salon, czyli najczęściej wielofunkcyjne wnętrze, z zasady największe w domu czy mieszkaniu, organizuje całość i dominuje nad resztą przestrzeni domu. Jego umiejscowienie, kształt i wystrój wyraża, ale i buduje osobowość gospodarzy, a gościom mówi, do jakiego domu przyszli. Projekt wnętrza salonu wymaga dogłębnego rozeznania potrzeb inwestora i konsultacji każdej fazy projektu. Dobrze, gdy projektant zna zdanie wszystkich przyszłych użytkowników salonu, ponieważ wtedy może pogodzić ich indywidualne potrzeby. Wielkość przestrzeni przeznaczonej na salon zależna jest od funkcji, jakie powinien ten konkretny salon spełniać. W dużych rezydencjach mogą znaleźć się więcej niż jeden salon, każdy z inną funkcją i inaczej zaprojektowany. W większości projektów domów jednorodzinnych projektant projektuje salon jako pokój dzienny, klasyczny living room, z przestrzenią przeznaczoną na wygodny wypoczynek, rozmowy i lekturę i z kinem domowym lub tylko telewizorem. Te podstawowe funkcje mogą być modyfikowane – rozbudowane lub ograniczone. Najczęściej dodajemy funkcję jadalni, a kino domowe przenosimy do innych pomieszczeń.

Salon, wnętrze wspólne, odwiedzane przez wielu mieszkańców powinno być położone centralnie w stosunku do ich indywidualnych pokoi, musi mieć dobrą komunikację z resztą domu, w tym z wejściem głównym i ewentualnie z ogrodem czy balkonem/tarasem.

W praktyce powstaje skomplikowane w swoim kształcie wnętrze, tym bardziej rozbudowane, im więcej funkcji musi spełnić, najczęściej jest to połączenie w całość,( przez otwory szersze niż drzwi lub brak jednej ściany) pokoi: dziennego z jadalnią, kuchnią i holem mieszkalnym.

Optymalne dostosowanie przestrzeni do tych funkcji, wyważenie proporcji poszczególnych powierzchni, zaznaczenie specyfiki poszczególnych „kątów” przy jednoczesnym utrzymaniu harmonii całego wnętrza, to jedno z najtrudniejszych zadań projektanta. Dobrze, gdy nad tym zadaniem pracują razem architekt i designer, inżynier i artysta. Architektura wnętrz właśnie w temacie projekt salonu stawia największe wymagania.

Niebagatelnym składnikiem końcowego efektu, jaki uzyskujemy z projektu salonu jest współgranie różnorodnych funkcji. Uzyskujemy to, odpowiednio komponując posadzki, oświetlenie oraz kolorystykę ścian i sufitów. Ostatnim etapem projektowania salonu jest odpowiednia aranżacja mebli i innych elementów ruchomych. Dlatego by był dobry, trzeba już przed rozpoczęciem projektowania wiedzieć, pod jakie meble projektujemy.         Możliwość komentowania została wyłączona.

Inne
Sypialnia
Kominek
Światło