Na zewnątrz

Dobrze zaprojektowane otoczenie domu to najpierw poszerzenie mieszkania, tym są tarasy, przestrzenie przygotowane do leżakowania, grillowania czy dziecięca piaskownica, a następnie zaproszenie do kontaktu z przyrodą. Wyprowadzając mieszkańców z murów budynku w bardziej lub mniej otwartą przestrzeń ogrodu daje możliwość zarówno wyciszającej kontemplacji otaczającego Świata, jak i radosnej zabawy w ruchu. Do spełnienia tej funkcji projektant angażuje przede wszystkim odpowiednie nasadzenia, wodę w postaci większych lub mniejszych zbiorników czy strumyków, kaskad i fontann. Następnie punkty i przestrzenie o szczególnym dedykowanym przeznaczeniu, takie jak altany, wiaty, place i boiska sportowe. W każdym projekcie architektonicznym oprócz funkcji ważna jest też estetyka, a więc przestrzenna kompozycja prowadząca spojrzenie gościa od jednego ciekawego obiektu do drugiego i zapewniająca odpowiednie tło szczególnym elementom dekoracyjnym. Kolorystyka roślin i elementów małej architektury musi współgrać z bryłą budynku i sama w sobie stanowić dobrze skomponowany obraz. Obraz, jeśli ma cieszyć wzrok, powinien być odpowiednio oświetlony. Światła zaznaczające ścieżki, podkreślające rzeźbę terenu, uwypuklające elementy dekoracyjne, czy podświetlające wodę w stawie, znacznie podnoszą atrakcyjność naszego ogrodu o każdej porze dnia i nocy, a także przez cały rok, niezależnie od pogody.

Dobrze zaprojektowany ogród umożliwi gościom takie z niego korzystania na jakie mają ochotę w danej chwili, a zachęci do odwiedzin również w innym nastroju.

Zewnętrzna oprawa domu to nie tyko ogród, nie mniej ważny jest wjazd/wejście na posesję. Podjazd, brama, wjazd i wiata na kontenery śmietnikowe powinien być praktyczny, ale i odpowiednio reprezentacyjny, dobrze oświetlony i łatwy w pielęgnacji.

Istotne jest ukształtowanie przestrzenne powierzchni całej działki z wykorzystaniem różnic poziomów, a często z celowym ich stworzeniem. Pozwala to uzyskać przestrzenie odpowiednio zamknięte lub z otwartą perspektywą, w których adekwatnie można czuć się przytulnie lub podziwiać dalekie horyzonty.

Tak zaprojektowany i wykonany ogród zbliża nas do natury, co jest gwarantem dobrego samopoczucia.Możliwość komentowania została wyłączona.

Ziemianka
Schody
Sypialnia
Na zewnątrz