Łazienka

Projekt nowoczesnej łazienki

Łazienka, w dużej mierze za sprawą wszechobecnych reklam, stała się oczkiem w głowie każdego inwestora. Jest w rzeczywistości wnętrzem, w którym wykończenie metra kwadratowego kosztuje wyraźnie więcej niż średnia całego mieszkania. Wykładziny posadzki i ścian, klasyczna ceramika, gresy i kamień czy stal, szkło, a nawet farba odpowiednia dla łazienki to wydatki wielokrotnie większe niż normalna farba ścienna nawet z najwyższej półki. Podobnie położenie płytek w łazience wymaga o wiele więcej pracy i umiejętności niż malowanie ścian wraz z ich przygotowaniem, tym samym jest dużo droższe. Jest rzeczą naturalną, że skoro urządzenie wnętrza łazienki szczególnie angażuje inwestora, trzeba je traktować szczególnie poważnie.

Co zrobić, by była funkcjonalna, wygodna i bezpieczna, modna, a mimo to miała indywidualny charakter? Należy z dystansem podejść do reklamy i porad oferowanych przez supermarkety budowlane, a projekt łazienki zlecić niezależnemu projektantowi.

Łazienka, nawet gdy jest salonem kąpielowym, jest wnętrzem, w którym na małej przestrzeni trzeba zmieścić i powiązać ze sobą wiele funkcji, a więc dobrze zaprojektować. Poszczególne elementy wyposażenia, instalacje ciepłej i zimnej wody, kanalizacji, wentylacji oraz elektryczna i sterowania (przy domu inteligentnym) muszą być dokładnie takie, jak trzeba i tam, gdzie są potrzebne. Podział przestrzeni i wewnętrzna komunikacja musi uwzględniać zarówno pośpiech w trakcie rannej toalety, jak i potrzebę relaksu wieczorem czy w weekendy, z czym łączy się prawidłowe sterowanie wentylacją i ogrzewaniem. Natomiast oświetlenie powinno zapewniać dobrą widoczność w trakcie zabiegów kosmetycznych i ciepły nastrój w trakcie wypoczynku. Podobnie wykończenie podłogi i ścian, choć podlega tym samym zasadom funkcjonalności, ma, podobnie jak oświetlenie jeszcze inną, estetyczną funkcję. Tu rolą projektanta jest pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania, z bogatej oferty rynku.

W tej kwestii bardzo pomocna jest współczesna technika komputerowa pozwalająca projektować w 3D, czyli pokazać projektowane wnętrze w formie realistycznej wizualizacji, co nie wymaga od odbiorcy wyobraźni przestrzennej, jaką dysponuje projektant-architekt, a pomaga zrozumieć projekt i podjąć decyzję.Możliwość komentowania została wyłączona.

Dom lekarza
Kuchnia
Salon
Inne