Kuchnia

W wielu domach kuchnia to centralne wnętrze – ognisko domowe, obrosłe tradycją, a jednocześnie wypełnione nowoczesną techniką; wnętrze bardzo wrażliwe na technikę i wciąż zmieniające się warunki codziennego życia.

Główną zmienną w projektowaniu kuchni jest jej położenie względem innych wnętrz, a szczególnie jadalni i salonu. Te trzy wnętrza są bezpośrednio ze sobą powiązane i od siebie zależne. Ich zależność może być tradycyjna, czyli trzy osobne wnętrza położone w bezpośrednim sąsiedztwie; częściowo otwarta w różnych kombinacjach, lub otwarta całkowicie, czyli kuchnia jadalnia i salon połączone w jedno wnętrze z bardziej lub mniej wydzielonymi regionami służącymi poszczególnym funkcjom.

Stosunek mieszkańców do przygotowywania i spożywania posiłków w domu ma istotny wpływ na rozważane powyżej usytuowanie kuchni w mieszkaniu, ale zasadniczy na jej wielkość i wyposażenie.

Ważnym warunkiem dobrego usytuowania kuchni w kompozycji całego mieszkania/domu jest wygodna komunikacja w trójkącie: wejście z zewnątrz (główne lub kuchenne), spiżarnia i kuchnia. W projekcie domu z tradycyjną rolą kuchni dobrze jest przewidzieć okno na podjazd – goście nie zaskakują gospodyni.

Oczywiście na komfort we wnętrzu i wokół kuchni istotny wpływ ma przestrzeń, jaką dysponujemy. Od luksusów kuchni z osobnym wejściem, ogródkiem ziołowym pod oknem, spiżarniami (sucha, zimna i winna), a wewnątrz elektroniczny sprzęt i wielometrowy stół roboczy, do mini – kuchni dla singla, z lodówką, mikrofalówką, zlewozmywakiem i czajnikiem, umieszczoną we wnęce lub szafie w jedynym pokoju wielofunkcyjnym.

W każdym wariancie projekt powinien przewidzieć odpowiednie instalacje wodno -kanalizacyjne, grzewcze i prądowe, w tym gniazda do podłączenia sprzętu, dobrą wentylację i oświetlenie dopasowane do poszczególnych fragmentów wnętrza. Istotnym składnikiem projektu jest przewidzenie odpowiednich materiałów wykończeniowych, odpornych na szczególne warunki prac kuchennych.

Projektując instalacje i meble, przewidując przestrzeń dla dużego i małego sprzętu, musimy pamiętać o konserwacji i starzeniu się maszyn, a co za tym idzie, możliwości wymiany bez rujnowania całego wystroju.

Dobrze zaprojektowana kuchnia musi być nie tylko funkcjonalna w chwili projektu, ale i rozwojowa.Możliwość komentowania została wyłączona.

Sypialnia
Inne
Dom lekarza
Łazienka